Etkinliğin Adı :Belce nin doğum günüAmaç :Şarkı söylemeye hazırlık olarak nefes açma ve rahatlama çalışmaları ile düzenli nefes alıp; verme becerisini geliştirebilme.
Uygulam :Eğitimci ve çocuklar ayakta durarak bir daire oluştururlar. Eğitimci çocuklara;şimdi size Belce adında bir kız çocuğunun doğum gününü anlatacağım der.
Belce her çocuk gibi, her yıl doğum gününü heyecanla beklermiş. Bu yıl da doğum günü gelmeden hazırlanmaya başlamış. Birkaç arkadaşını çağırmış, annesinden bir pasta yapmasını istemiş, evi süslemek için izin almış.
Doğum günü sabahı neşe ile yataktan kalkmış. Kollarını kocaman açarak gerinmiş (eğitimci çocuklara model olur, çocuklardan kollarını açarak gerinmelerini ister.) Camdan dışarı baktığında kış olmasına rağmen güzel bir hava olduğunu görmüş. Hemen koşup pencereyi açmış ve içeri giren havayı derin derin koklamış (eğitimci model olarak çocukların 6 kez derin nefes almasını sağlar)
Sonra elini yüzünü yıkamış, giyinmiş ve koşarak annesinin yanına gitmiş, (çocukların yerlerinde koşma hareketi yapmaları sağlanır) Kahvaltısını yaptıktan sonra annesiyle birlikte evi süslemeye başlamışlar. Önce kocaman balonlar şişirmişler eğitimci çocuklara Haydi bizde balon şişirelim der. Yanaklar şişirilerek balon şişirme taklidi yapılır. O sırada eğitimci pıssst diye ses çıkarır. Eyvaah balonumuz söndü, galiba patlak. Çocuklarla birlikte nefesleri yettiği sürece fıss sesi çıkarılır. Haydi yine şişirelim, şeklinde bu çalışma birkaç kez tekrar edilir. Belce sarı, yeşil, kırmızı, mor renk balonlar şişirmiş Bu balonları asmaya karar vermiş. Balonları ayağının ucunda yükselerek çok yükseğe asmaya başlamış. Haydi bizde balonlarımızı asalım. (çocukların kollarını yukarıya kaldırarak, mümkün olduğu kadar yükseğe uzanmaları sağlanır.)
Tam evi süslemeyi bitirmişler ki, o sırada kapı zili çalmış (çocuklarla birlikte kapı zili çalma taklidi yapılır) Gelenler Belce nin arkadaşlarıymış. Belce onları görünce çok sevinmiş. Volkan ona bir demet çiçek getirmiş. Belce çiçeği çok beğenmiş ve hemen koklamış, arkadaşlarına da koklatmış. siz de koklamak ister misiniz? ( Hep birlikte çiçek koklama taklidi yapılır) Çiçeği vazoya koyduktan sonra sıra pastaya gelmiş. Annesi üzerinde altı tane mum olan bir pasta getirmiş. Çocuklar mumları üflemeye başlamışlar. (mum üfleniyor gibi yapılır) Ama o da ne! Ne kadar uğraşsalar mumlar sönmüyormuş. Haydi bizde onlara yardım edelim, daha hızlı üfleyelim. Yine sönmedi. O sırada çocuklar Belce nin annesinin onlara şaka yaptığını anlamışlar, bu mumlar sönmeyen mumlarmış. Herkes neşe içinde gülmeye başlamış.
Pastalarını yedikten sonra oyunlar oynamışlar. En çok da trencilik oyunu hoşlarına gitmiş. Biz de oynayalım mı? (Oynarken birlikte çuh çuh çuh sesleri çıkartılır)
Gün çok çabuk bitmiş ve akşam olmuş. Belce bu güzel doğum günü için annesine ve arkadaşlarına çok teşekkür etmiş. Çocuklar el sallayarak birbirlerine veda etmişler ve herkes evine gitmiş. Belce şimdiden bir sonraki doğum gününün ne zaman geleceğini merak etmeye başlamış.


Etkinliğin Adı :Uçmak isteyen çocuk.Amaç :Şarkı öncesi nefes açma ve rahatlama hareketleri ile şarkıya hazırlanabilme.
Kullanılan Materyal :
Uygulama :Eğitimci çocuklara bir öykü anlatır. Öykünün içinde rahatlama ve nefes açma çalışmaları vardır. Bu çalışmalar (hareketler) çocukla birlikte yapılır Hep birlikte ayakta halka olunur.
Siz uçmak isteyen çocuğun öyküsünü hiç duydunuz mu? Şimdi size bu çocuğun öyküsünü anlatmak istiyorum.
BİLGE, tatlı mı tatlı, akıllı mı akıllı, bir o kadar Da meraklı bir kızmış. Ama en büyük merakı, en büyük isteği neymiş biliyor musunuz? UÇMAK. Gece gündüz,oynarken, uyurken, yolda yürürken hep uçmayı düşlermiş
Bir gün güzel bir bahar günü Bilge yine gök yüzüne bakıp hayaller kurarken, aklına bir fikir gelmiş. Neden bir balona binip uçmayı denemiyorum? diye düşünmüş. Hemen evlerinin altındaki oyuncakçıya gidip birkaç tane balon almış. Büyük bir heyecanla balonları şişirmeye başlamış. Ama o kadar heyecanlıymış ki,balonlarını bir türlü doğru dürüst şişiremiyormuş. Bilge ye biraz yardım edelim mi? Haydi hep beraber üfleyelim. (Hep beraber üfleme hareketi yapılır) Bir ses duyuyorum,galiba balonlar patlak. Dinleyin, bakın fıss, fıss. (fıss, fıss)
Bilge kızmış ve balonu yere atmış. O sırada aklına bir şey gelmiş. Zaten kendi şişirdiğim balonla uçamam ki, bir uçan balon bulmam gerekir. Diye düşünmüş. Tam bu sırada uzaktan geçen baloncuyu görmüş. Hem de baloncu uçan balonlar satıyormuş. Baloncuya doğru koşmaya başlamış (olduğu yerde koşma hareketi). Baloncu amcanın yanına gelmiş. Ama doğrusu nefes nefese kalmış (kesik kesik nefes alıp verme). Biraz dinlendikten sonra baloncu amcadan tam beş tane balon almış Artık uçmam için hiçbir engel kalmadı, diye düşünmüş. Balonları eline almış ve kollarını yukarı doğru uzatmış. Uzatabildiği kadar yukarı uzatmış, ayaklarının üzerinde yükselmiş, yükselmiş (ayakların ucunda yükselerek elleri yukarı doğru uzatma). Ellerini uzattıkça uzatıyormuş; ama gücü kesilmiş ve birden yere doğru eğilmiş (nefes bırakıp, kollar aşağıda, belden eğilme). Tekrar uzanmış (uzanma) eğilmiş (eğilme), uzanmış, uzanmış, uzanmış. Galiba oldu derken,aslında ayaklarını hala yerde olduğunu farketmiş. Bilge, nasıl üzülmüş, size anlatamam. O kadar üzülmüş ki, yanındaki duvarın üzerine oturmuş. Bu işi nasıl yapabileceğini düşünürken yakınlarından geçmekte olan trenin sesi ile kendine gelmiş. Tren çuh, çuh, çuh (çuh, çuh...) sesiyle geçip gitmiş. Trenin arkasından bakarken bahçedeki çiçekleri görmüş. Güzel bir çiçek kokusu insanı her zaman mutlu eder diye düşünmüş. Çiçekleri koklamaya başlamış (derin derin koklama). Ne yazık ki, çiçekler de Bilge yi mutlu edememiş. Bilge hala mutsuzmuş. Sizce ona ne yapmasını söyleyebiliriz? (çocuklar kendi fikirlerini söyler. Aralarından biri uçak fikrini söylemezse eğitimci bunu hatırlatabilir) Çocuklar, uçağa ne dersiniz? Niye daha önce aklımıza gelmedi. Uçmanın en kolay ve en güzel yolu bu.
Evet, Bilge de aynı bizim gibi, böyle düşünmüş ve koşarak annesine gitmiş. Olanları anlatınca annesi gülmüş ve ona sıkıca sarılmış (kendi kendine sarılma)
Tabi Bilgeciğim, sen uçmayı bu kadar çok istiyorsan babanla konuşup bir şeyler yapabiliriz. Belki ilk gezimize uçakla gideriz. Hem sana gökyüzündeyken göstermek istediğim o kadar çok şey var ki, demiş. Ve Bilgeler ilk gezilerine uçakla gitmişler. Bilge gökyüzünde çok mutlu olmuş ve uçmanın gerçekten çok güzel bir şey olduğuna bir kez daha karar vermiş
NOT: Eğitimci öyküyü anlatırken rahatlama çalışmalarını önce kendisi yaparak model olur. Her çalışma birkaç kez yapılmalıdır. Ancak amacın jimnastik değil, rahatlama ve nefes açma çalışmaları olduğu unutulmamalıdır. Parantez içindeki bilgiler ( hareket ve ses çıkarma) çocuklara uygulatılır.Etkinliğin Adı :Üç Arkadaş (sarı, kırmızı, mavi)Amaç : Şarkı söylemeye hazırlanabilme
Rahatlama ve nefes açma çalışmaları ile düzgün nefes alma ve verme davranışları geliştirme.
Ara renkleri müzik aracılığı ile öğrenebilme.
Ritm duygusunu geliştirebilme.
Kullanılan Materyal : Yarıçapı yaklaşık 30 cm. olan içi jelatin kağıdı ile kaplı, sarı,kırmızı ve mavi renkli üç adet daire.
Uygulama : Eğitimci sarı,kırmızı ve mavi jelatinle kaplı daireleri 3 çocuğa verir. Şimdi size bir öykü anlatacağım, siz bu öyküdeki sarı, kırmızı ve maviyi oynayacaksınız der. Sarı ve kırmızı rolündeki çocuklar yan yana dururlar. Mavi onlara birkaç adım uzakta tek başına durur. Eğitimci öyküyü anlatmaya başlar. Çok soğuk bir kış günü sarı, yolda yürüyormuş. Bu kadar soğuk bir havada dışarı çıkmasının nedeni arkadaşı mavi nin hasta olmasıymış. Ona geçmiş olsun demeye giderken yolda arkadaşı kırmızıyı görmüş.Merhaba kırmızı,nereye böyle? demiş. Kırmızı Mavi ye gidiyorum. Hsta olduğu için evden çıkamıyormuş demiş.
Sarı, Ben de Mavi ye gidiyorum, haydi birlikte gidelim demiş ve sarı ile kırmızı el ele tutuşup Mavi nin evine doğru yola çıkmışlar. (çocuklara kartonlarının jelatin kısımlarını üst üste çakıştırmaları söylenir) Fakat çevreden onları görenler hayretle bakıyorlarmış, çünkü sarı ile kırmızı bir renk oluşturmuşlar ve gören herkes bu rengi çok beğenmiş. Bu renk hangi renk? (çocuklara soru yöneltilir ve renk hakkında konuşulur) Tekrar yürümeye başlamışlar ve sonunda mavi***8217;nin evine gelmişler. Kapıyı çalmışlar; zırr, zırr. (çocukların bu sesi çıkarmaları sağlanır)
Hoş geldiniz arkadaşlar, sizi gördüğüme çok sevindim, demiş Mavi.
Sarı ile Kırmızı bir ağızdan Merhaba Mavi, geçmiş olsun, demiş.
Mavi, Teşekkür ederim arkadaşlar ama artık iyileştim. Doktor amca hiçbir şeyim kalmadığını söyledi. Demiş.
Sarı, Öyleyse seni öpebiliriz Maviciğim, demiş ve Maviye sarılarak onu örmüş (çocuklara mavi ile sarıyı çakıştırmaları söylenir)
Kırmızı, Siz öpüşürken ne güzel bir renk oluşuyor. Lütfen bir daha örüşün, bir daha, diye ısrar etmiş (çocuklara bu rengin hangisi olduğu sorulur)
Sonra Mavi ile Kırmızı öpüşmüşler.
Sarı, Siz öpüşürken de ortaya çok güzel bir renk çıkıyor. Adını biliyorum ama hatırlayamadım, neydi, neydi? diye düşünmeye başlamış (çocuklar bu renk hangisi?)
Sarı da sonunda hatırlamış Evet, mor diye bağırmış.
Mavi artık tamamen iyileşmiş ve tüm renkler sizinle (çocuklarla) jimlastik yapmak istiyorlar (hep bereber halka olunur) Aşağıdaki hareketler yapılır:
-Halkada yavaş yavaş yürüme
-Parmak ucunda koşma
-Derin nefes alıp verme
-Rüzgar sesi çıkarma yanlara sallanma
-Yan yan yürüme
-Üfleme
(Bu hareketler çocukları yormadan yapılır. Amaç jimlastik değil, nefes kapasitesini geliştirmektir)

alıntıdır.