Merhaba Sitemize Bu İlk Ziyaretiniz Mi? Kayıt ol
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:13.
1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  üye pasaklıkontes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Yer
  mitolojiden:)
  Mesajlar
  436

  Standart Ritim çalışmaları

  Etkinliğin Adı :Ritm tutalım
  Amaç :Ritm kavramının gelişimi
  Kelimelerdeki ritmi duyabilme.
  Kullanılan Materyal :Ritm sopaları
  Davul
  Tahta kaşıklar
  Tahta bloklar
  Uygulama :Eğitimci çocukları daire şeklinde yere oturtur. Çocuklar müzikle ellerimizi nasıl çırptığımızı hatırlıyorsunuz değil mi? Peki isimlerimiz için de ellerimizi çırpabileceğimizi biliyor musunuz? Şimdi beni iyi dinleyin; der ve
  A) Sıra ile çocukların her 1 kez, Ayşegül derken 3 kez el çırpar.
  B) Daha sonra her çobirinin ismi için el çırparak ritm tutar. Örneğin Volkan derken aynı anda 2 kez, Vol hecesi için 1 ve kan hecesi için 1 kez,) Berkderken cuktan sıra ile kendi ismi için el çırpmasını ister. Bu sırada hata yapan çocuklara model olarak onların hatalarını düzeltir. Her çocuk kendi ismi için ritm tuttuktan sonra eğitimci,
  C) Sıra ile her çocuğun önce ismini söylemesini, sonra el çırparak söylemesini ister ve hep beraber el çırpılır. (bir çocuğun ismi için gruptaki tüm çocuklar ritm tutar)
  Örneğin Berk: 1) önce ismini söyler
  2)kendi ismini söylerken bir kez el çırpar
  3)Hep beraber Berk için, ismi söylenirken 1 kez el çırpılır. Çocukların isimleri için ritm tutma etkinliği bittikten sonra eğitimci çocuklardan sınıfta bulunan herhangi bir şeyin ismini akıllarında tutmalarını ister. Sıra ile her çocuk kendi düşündüğü nesneyi önce söyler, sonra onun için ritm tutar. Sonra hep birlikte ritm tutulur. Daha sonra birer hayvan, yiyecek, meyve, eşya vb. isimler düşünmeleri istenir.
  Çocuklar, kelimelerdeki ritmi başarıyla duyabildikleri zaman onlarla hep birlikte bir şarkı söylenir ve serbest olarak bu şarkı için istedikleri gibi ritm tutmaları istenir. Bu aşamada önemli olan şarkıya ritm aletleri veya elleri ile istedikleri gibi ritm tutarak eşlik etmeleridir. Her kelimedeki ritm yakalamaları beklenmemelidir. Çalışmalar ilerledikçe çocuklar ritmi daha iyi hissedebilecekler ve daha başarılı olacaklardır.


  etkinlik 1

  materyaller: ritm sopaları

  uygulama: çocuklar çember şeklinde ayakta dururlar. bütün çocuklar gözlerini kapatır. eğitimci ritm sopaları ile ritm tutarak çemberin dışında dolaşyr.bir çocuğun arkasında durur ve ritme devam eder. çocuk kendi arkasında ritm tutulduğunu fark ettidi zaman arkasına dönerek ritm sopalarını alır. eğitimci çemberde çocuğun yerine geçer. çocuk aynı şekilde çemberin etrafında ritm tutarak yürür ve bir arkadaşının arkasına geçerek durur. arkasyıda durulan çocuk sesi fark ettiği zaman arkasın adöner ve arkadaşı ile yer değiştirir. çalışma bu şekilde devam eder..

  etkinlik 2: "saat sesi"

  materyaller: ritm aletleri

  uygulama: çocuklar iki gruba ayrılırlar. bir grup ritm sopaları ile sürekli saat ritmini çalar. Diğer grup ritme uygun hareketler yapmaya çalışır. Yürüme, çömelip kalkma, yüzü eller ile açıp kapatma, kolları havaya kaldırıp indirme gibi hareketler olabilir. Çocuklar farklı hareketler üretmeleri için cesaretlendirilirler. Daha sonra gruplar yer değiştirir ve çalışma tekrarlanır.

  Etkinlik 3:

  Materyaller: -

  Uygulama: iğne miğne, ucu düğme
  Fil filince, kuş dilince
  Horoz öttü, tavuk tepti
  Bülbül kıza selam etti

  İç içe iki halka oluşturulur. Halkadaki çocuklar yüz yüze dönerler. İç ve dış halkadan çocuklar eşleşerek el ele tutuşurlar. Tekerlemenin birinci sırasında çiftler önce el çırpar(iğne) sonra karşılıklı olarak ellerini birbirine vurur (miğne) iki kez tekrarlanır, ikinci sırada el ele tutuşup çömelip kalkarlar, iki kez tekrarlanır. Üçüncü sırada horoz gibi öter ve tepiyormuş gibi yaparlar, dördüncü sırada asker selamı verirler. Tekerleme ritmik bir şekilde söylenir ve hareketlerin ritme paralel olmasına dikkat edilir. İç halka bir adım sağa kayar ve herkes karşısına gelen ile eşleşir. Çocuklar öğretmenin yönergeleriyle tekerlemede deneyim kazandıktan sonra, kendilerinin ritme uygun hareket bulmaları istenir.

  Etkinlik 4

  Materyaller: ritm aletleri

  Uygulama: çocuklar halka şeklinde yüzleri dışa dönük şekilde otururlar. Eğitimci çemberin etrafına dönerek bir çocuğun karşısında durur ve hey sen nasılsın? Bana adını söyler misin? der. Çocuk adını söyler. Çocuğun adını bütün çocuklar ritm aletlerini çalarak söylerler. Adını söyleyen çocuk öne geçerek çemberin etrafına döner ve bir arkadaşının karşısında durarak aynı cümleyi tekrarlar. Oyun bu şekilde bütün çocukların isimleri söylenene kadar devam eder. Kendi isimleri yerine çocuklar istedikleri bir meyve, bir hayvan ismini de ritme uygun söyleyebilirler

  Ayperi Dikici Sığırtmaç' ın "Okul Öncesi Dönemde Müzik Eğitimi" kitabından alıntı.
  Konu pasaklıkontes tarafından (08.05.11 Saat 06:06 ) değiştirilmiştir.

 

 

Benzer Konular

 1. çizgi çalışmaları
  By pasaklıkontes in forum Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06.01.11, 02:52

Dersimizvarda Bu Konuyu Okuyan 0 Kişi

Okuyanların listesini görmek için lütfen giriş yapınız.

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
iPad Button

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0